Co by było, gdyby polskie filmy o budżecie oscylującym w kwocie dwóch milionów złotych trafiały jednocześnie do dystrybucji kinowej, były dostępne na DVD oraz usługach VOD? Na taki, dość ekstrawagancki, pomysł wpadł dwa lata temu Paco León („Miłosna dieta”). Hiszpański aktor pragnął, aby jego debiutancki film „Wybuchowa Carmina” był dostępny dla widza w każdy możliwy sposób. I opłaciło się. Produkcja trafiła w gust publiczności, a także krytyków: zdobyła trzy nominacje do nagród Goya oraz zgarnęła trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Maladze. Koszty produkcji zwróciły się, a nadwyżka pozwoliła aktorowi na pracę nad sequelem.

„Carmina i amen” także rozpoczęła swoją przygodę od Festiwalu w Maladze, gdzie przyznano jej dwie statuetki, w tym za najlepszy scenariusz. Podczas konferencji Paco León ponownie podrzucił temat do rozmowy. „Czy bilet do kina na amerykańską superprodukcję i hiszpański film niskobudżetowy powinny kosztować tyle samo? Dlaczego widz ma płacić tyle samo za „Hobitta” i „Carminę i amen”?” – rzucał pytaniami tuż po pierwszej projekcji filmu. I sam wyjaśniał: „Niestety tak się nie da. W tej walce o widza nie zwraca się uwagi na koszty produkcji. Są za to inne sposoby i my je znajdziemy”. Choć pierwsze miesiące, aby obejrzeć film trzeba było wybrać się do kina (przygotowano 125 kopii), w kilku miastach Hiszpanii przygotowano darmowe, przedpremierowe pokazy na dzień przed premierą. Na dzień z Carminą.

Carmina rozpacza po niespodziewanej śmierci męża. Carmina i amen WFF: "Carmina i amen", hiszpańska tragikomedia carminayamen carmina
Carmina rozpacza po niespodziewanej śmierci męża.

Druga odsłona przygód Carminy jest zarazem ostatnią. Na pytanie, czy trzeba zobaczyć pierwszą część, odpowiadamy – nie. „Carmina i amen” odzwierciedla życie przeciętnej sewilskiej familii, w zwyczajnym mieszkaniu w bloku, której spokój burzy niespodziewana śmierć głowy rodziny. Carmina (Carmina Barrios, matka Paco Leóna) doznaje szoku, gdy znajduje martwego męża na fotelu. Dzwoni do córki (María León, siostra Paco) i nakazuje jej natychmiast przyjść, nie udzielając przy tym żadnych wyjaśnień. Kiedy pierwszy wstrząs mija, kobieta przypomina sobie o zapłacie, jaką miał otrzymać jej mąż dwa dni później. Postanawia utrzymać w sekrecie śmierci Antonia i nie pozostawia córce innego wyboru jak poprzeć jej zwariowany pomysł.

Pokazy w Multikinie (Złote Tarasy) w ramach 30. Warsaw Film Festival:
Piątek, 10 października o godz. 16:00
Sobota, 11 października o godz. 21:30
Niedziela, 12 października o godz. 11:00
Wtorek, 14 października o godz. 19:00

Materiały novela.pl

[tabs tab1=”Carmina i amen – Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.