Kadr z filmu „Złoty wiek” Buñuela.

Jesienią ponownie zasiądziemy na fotelach kinowych, aby poznać lub odkryć na nowo hiszpańskie kino z połowy XX wieku i jego twórców. W drugim cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego zobaczymy głośne filmy Luisa Garcíi Berlangi, Luisa Buñuela, Edgara Neville’a, Fernanda Fernana Gómeza i Juana Antonia Bardema. Dzieła nagradzane na festiwalach filmowych, zakazane przez cenzurę, będące portretem Hiszpanii i jej społeczności sprzed dwóch i trzech pokoleń.

Cykl otworzy „Kat” (El verdugo). Wspólne dzieło trójki śmiałków – L. G. Berlangi, Rafaela Azcona i Ennia Flaiana – podejmujących w dobie wszechobecnej cenzury temat kary śmierci. Obraz z miejsca został uznany przez ówczesny rząd Franco za antypatriotyczny i antyhiszpański, a jego projekcje zakazane. Sam Franco oświadczył publicznie oczernił Berlangę nazywając go „kimś gorszym od komunisty – złym Hiszpanem”. Pierwsza projekcja filmu, pomimo głośnego sprzeciwu włoskich anarchistów, odbyła się na festiwalu w Wenecji. Został on wyróżniony nagrodą federacji międzynarodowych krytyków FIPRESCI. Jego wielkość potwierdziło kolejne zwycięstwo na festiwalu w Moskwie oraz nagroda Francuskiej Akademii Filmowej. Film został dopuszczony do dystrybucji w Hiszpanii po licznych – absurdalnych – zmianach. Do dziś uważany jest przez niektórych krytyków za najlepszy hiszpański film.

Cenzura dała się we znaki także Buñuelowi. Jego film „Złoty wiek” został usunięty niedługo po premierze, a lokalna władza wydała nakaz zniszczenia rozpowszechnianych kopii. Słynny reżyser mógł się spodziewać, że jego zuchwałe pomysły wymierzone w mieszczańskie społeczeństwo, podważające jego ideały oraz instytucje takie jak Kościół, Państwo i Prawo nie zostaną odebrane z pokorą. Nawet jeśli dla przeciwwagi pokaże miłość w najczystszej postaci. Drugiego dnia w ramach przeglądu widzowie zobaczą odrestaurowaną wersję filmu, której premiera miała miejsce w tym roku na festiwalu w Cannes.

W weekend wyświetlone zostaną jeszcze trzy inne tytuły. Dwa z nich premierowo. „Wieża siedmiu garbatych” Edgara Neville’a – thriller fantastyczny z akcją osadzoną w XIX-wiecznym Madrycie, w którym nie zabrakło typowego dla reżysera humoru, poezji i zamiłowania do portretowania madryckiej obyczajowości. „Śmierć rowerzysty” – nagrodzone w Cannes drugie dzieło Juana Antonia Bardema, mocno zaangażowane politycznie, wyrażającego się krytycznie wobec reżimu i hiszpańskiego społeczeństwa. „Życie przed nami” – jeden z pierwszych filmów Gómeza, ukazujący w tragikomicznej formie problemy młodych małżonków, będący pierwszą częścią nieukończonej trylogii.

Plakat cyklu (fot. Materiały prasowe)

Cykl „Mistrzowie Kina Hiszpańskiego – Obras maestras” organizowany jest w warszawskim kinie Iluzjon przez Ambasadę Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa oraz Fundację Ava Arts. Wszystkie projekcje będą poprzedzone komentarzami zaproszonych gości.

Program:
„Kat” (El verdugo) – czwartek 14.11, godz. 20.00
„Złoty wiek” (La dedad de oro) – piątek 15.11, godz. 19.00
„Życie przed nami” (La vida por delante) – sobota 16.11, godz. 16.00
„Śmierć rowerzysty” – sobota 16.11, godz. 19.30
„Wieża siedmiu garbatych” (La torre de los siete jorobados) – niedziela 17.11, godz. 18.00

Ponadto, w piątek o godzinie 18.00 odbędzie się projekcja filmów krótkometrażowych nagrodzonych w konkursie iELE en corto!, zaś w sobotę o godz. 18.00 debata „Kino przed Almodovarem” z udziałem Dyrektora Programowego Filmoteki Hiszpańskiej, krytyka filmowego Carlosa Reviriego oraz fimoznawczyni Kamili Żyto. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.