69. Festiwal w San Sebastian: Srebrna Muszla dla ekipy filmu „Quién lo impide”

Rumuński film „Blue Moon” zdobył Złotą Muszlę festiwalu w San Sebastian. Ekipa filmu „Quién lo impide” w reżyserii Jonasa Trueby otrzymała Srebrną Muszlę za kreacje drugoplanowe.

Dobiegła końca 69. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. Jurorzy Sekcji Oficjalnej, której przewodniczyła Dea Kulumbegashvili (twórczyni nagrodzonego przed rokiem filmu „Początek”), przyznało sześć nagród. Najważniejszą z nich, Złotą Muszlę, otrzymał rumuński film Aliny Grigore „Blue Moon”. Jury wyróżniło Nagrodą Specjalną film „Earwig” w reżyserii Lucile’a Hadzihalilovica. Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymała Tea Lindeburg za film „Du som er i himlen”. Srebrna Muszla za najlepszą rolę pierwszoplanową przyznano ex aequo aktorkom Jessice Chastain za „Oczy Tammy Faye” oraz Florze Ofelii za „Du som er i himlen”. Srebrna Muszla za najlepszą kreację drugoplanową otrzymała ekipa filmu „Quién lo impide” Jonasa Trueby. Nagroda Jury za najlepsze zdjęcia przypadła Claire Mathon za „Enquête sur un Scandale d’état”, a za scenariusz Terence’owi Daviesowi za „Benediction”.

Sobotnia ceremonia rozdania nagród z pewnością zapadnie w pamięć meksykańskiej reżyserce Tatianie Huezo. Twórczyni filmu „La noche de fuego” odebrała aż trzy nagrody – Cooperación Española, RTVE – Otra Mirada oraz Nagrodę Jury dla najlepszego filmu iberoamerykańskiego sekcji Horizontes Latinos.

Argentyński reżyser Gaspar Noé zgarnął nagrodę dla najlepszego filmu sekcji Zabaltegi za „Vortex”. Natomiast w sekcji New Directors zwyciężyła rosyjska produkcja „Nich’ya” debiutującej reżyserki Leny Lanskih. Nagroda Irizar dla najlepszego filmu baskijskiego powędrowała do „Maixabel” w reżyserii Iciar Bollaín.

Baskijska publiczność najwyżej oceniła francuskie filmy „Petite maman” (reż. Céline Sciamma) oraz „Ouistreham” (reż. Emmanuel Carrère) z Juliette Binoche prezentowane w sekcji Perlas. Warto wspomnieć, że w tej niekonkursowej sekcji, gromadzącej filmowe perły prezentowane i nagradzane na innych festiwalach wysoką notę otrzymało najnowsze dzieło Gastóna Duprata i Mariana Cohna „Competencia oficial” z Penélope Cruz, Antoniem Banderasem i Óscarem Martinezem.

Festiwal jak co roku wspiera również twórców szukających finansowego wsparcia do realizacji i ukończenia filmów. Nagrody WIP Europa i WIP Latam, które pokrywają koszty postprodukcji oraz zapewniają tłumaczenie i dystrybucję w Hiszpanii, przyznano filmom „Carbon” (Mołdawia) oraz „La hija de todas las rabias” (Nicaragua).

Tegoroczna edycja była wyjątkowa dla hiszpańskiego kina. Tylko w sekcji oficjalnej znalazło się dziewięć rodzimych produkcji znanych twórców, tj. Carlos Saura, Daniel Monzón, Manuel Martín Cuenca, Fernando León de Aranoa, Iciar Bollaín czy Paco Plaza. I chociaż silna reprezentacja nie przełożyła się na liczbę nagród, o większości z nich będzie głośno w najbliższych miesiącach będzie i z pewnością znajdą się w gronie nominowanych do nagród Goya.Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.