Niewiele ponad miesiąc brakuje do inauguracji 35. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Organizatorzy sukcesywnie odsłaniają kolejne nowości programowe. Dzisiejszego poranka poznaliśmy tytuły kilku filmów z sekcji Odkrycia. W niej wybrane przez selekcjonerów obrazy prezentowane i nagradzane na zagranicznych festiwalach tj. Berlinale, Cannes czy Sundance. Wśród nich dwie hiszpańskojęzyczne propozycje.

Pierwsza to „Nasze matki” (oryg. Nuestras madres). Nagrodzony Złotą Kamerą dla najlepszego debiutu na tegorocznym festiwalu w Cannes film Césara Díaza przedstawia sprawę zaginionych w wojnie domowej Gwatemalczyków. Bohaterem historii jest młody antropolog Ernesto, pracownik fundacji identyfikującej ciała, poszukujący swojego ojca. Díaz zbudował scenariusz w oparciu o własne doświadczenia. Jego ojciec znalazł się w gronie 45 tys. zaginionych osób. Kilka dni temu film został wybrany belgijskim kandydatem do Oscara – jest gwatemalsko-belgijsko-francuską koprodukcją, zaś jego twórca chociaż urodził się w Gwatemali, wiele lat temu osiadł w Belgii.

Kadr z filmu „Ceniza negra” (fot. Sputnik Films)

Druga, godna uwagi propozycja nosi tytuł „Ceniza negra”. Osią fabuły również jest poszukiwanie. Trzynastoletnia Selva wchodzi w dorosłość zdana niemal tylko na siebie. Porzucona przez ojca i matkę dziewczynka ma przy sobie jedynie dziadka, który również niebawem ją opuści. Między tętniącą życiem przyrodą, bliskimi przyjaciółmi w szkole i zawsze obecnymi duchami tych, którzy odeszli, musi znaleźć własną drogę do dorosłości. Film zapisał się na kartach historii jako pierwszy kostarykański film pełnometrażowy zaproszony na festiwal w Cannes. Jego twórczyni Sofía Quirós Ubeda dała się poznać canneńskiej publiczności dwa lata wcześniej z krótkim metrażem przedstawiającym losy tej samej bohaterki, wtedy jedenastoletniej, Selvy.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.