23. Wiosna Filmów: “Jestem Rosa” i trzy inne filmy iberoamerykańskie

Dwa brazylijskie filmy, “Jestem Rosa” i “Aquarius”, będzie można zobaczyć przedpremierowo w Warszawie podczas 23. Wiosny Filmów.

W pierwszą niedzielę kwietnia rusza 23. Wiosna Filmów, coroczny przegląd najciekawszych produkcji filmowych, prezentowanych na międzynarodowych festiwalach i docenianych przez jury oraz publiczność. W tegorocznym programie, liczącym ponad sześćdziesiąt tytułów, znalazły się cztery propozycje iberoamerykańskie, z których dwie będą wyświetlane przedpremierowo.

W paśmie Nagrodzone kreacje aktorskie będzie można zobaczyć film “Aquarius” według scenariusza i reżyserii Klebera Mendonçy Filho. W roli głównej nagrodzona m.in. w Biarritz, Limie i Mar del Plata brazylijska aktorka Sonia Braga (“Pocałunek kobiety pająka”, “Żółtodziób”). Film opowiada o walce 65-letniej wdowy, ostatniej rezydentki wzniesionego w latach 40. XX wieku budynku mieszkalnego zwanego Aquariusem, z nieuczciwym deweloperem. Jego światowa premiera w Cannes wywołała skandal polityczny w Brazylii, który prawdopodobnie przekreślił jego wielkie szanse na nominację do Oscara. W tym samym paśmie znalazły się znane już polskiej widowni filmy: “Julieta” Pedra Almodóvara z nagrodzoną Goyą Emmą Suárez oraz “Honorowy obywatel” Gastóna Duprata i Mariana Cohna z nagrodzonym Pucharem Volpiego Óscarem Martínezem.

W ostatni dzień festiwalu po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć brazylijski film pt. “Jestem Rosa” (oryg. Como nossos pais). Prezentowany w paśmie Rewelacje festiwali czwarty pełnometrażowy obraz fabularny Laísy Bodanzky (“Bicho de sete cabeças”, “Najlepsze rzeczy na świecie”) miał swoją premierę w lutym na Berlinale (w sekcji Panorama Special). Jego bohaterką jest Rosa, niespełniona pisarka, przytłoczona nieprzynoszącą satysfakcji pracą, problemami małżeńskimi oraz obowiązkami wobec rodziny, która postanawia zrobić porządek ze swoim życiem i odkryć się na nowo. “To film poruszający bardzo aktualny i ważny temat, jakim jest codziennie życie kobiet. Z powodu małej liczby kobiet na fotelu reżysera, powstaje mało filmów opowiedzianych z naszego punktu widzenia. Ten film jest opowiedziany z mojego punktu widzenia jako kobiety i reżysera, w której główną postacią jest współczesna kobieta” – zapewniała Bodanzky. W rolach głównych Maria Ribeiro (“Elitarni”), Clarisse Abujamra (“A coleção invisível”), Paulo Vilhena (“Najlepsze rzeczy na świecie”) i Felipe Rocha (“Porywacz psów”).

[tabs tab1=”Wiosna Filmów”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.