“Ixcanul” 17 listopada w Ale kino+

Telewizyjna premiera filmu Jayra Bustamantego, gwatemalskiego kandydata do Oscara, pt. “Ixcanul. W cieniu wulkanu” 17 listopada o godz. 20:10 w Ale kino+.

17 listopada w ramach cyklu “Kino mówi: Młodzi” Ale kino+ pokaże wyróżniony Nagrodą Alfreda Bauera na festiwalu w Berlinie film Jayra Bustamantego pt. “Ixcanul. W cieniu wulkanu” (oryg. Ixcanul, la fuerza del volcán). Był on gwatemalskim kandydatem do Oscara oraz zdobył liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach i międzynarodowych festiwalach, w tym Grand Prix krakowskiego PKO Off Camera.

Akcja dramatu rozgrywa się w cieniu budzącego się wulkanu w Gwatemali, zamieszkiwanym przez szczególną społeczność – plemię Majów Kaqchikel. W wiosce u stóp góry właśnie aranżowane jest małżeństwo między 17-letnią Maríą (zjawiskowa María Mercedes Croy), a starszym przyjacielem jej rodziców, właścicielem plantacji. Dziewczyna nie cieszy się jednak z takiego planu na swoje życie. Jej marzeniem jest wyrwanie z opresyjnego społeczeństwa i ucieczka do Stanów Zjednoczonych.

Siłą filmu jest przede wszystkim jego szczerość. Reżyser, Jayro Bustamante, urodził się i wychowywał w wiosce podobnej to tej, którą przedstawił na ekranie. Jego film jest więc próbą zmierzenia się ze swoją przeszłością i próbą odpowiedzenia sobie na pytanie, jak determinują nas nasze korzenie. Proste życie członków plemienia zostało odtworzone pieczołowicie i z należytą uwagą, dzięki czemu film zachwyca również warstwą wizualną.

Materiały Ale kino+

[tabs tab1=”Ixcanul – Zwiastun” tab2=”Kino mówi: Młodzi”]

[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.