“Franciszek” od 27 listopada w kinach

Pierwszy biograficzny film fabularny o Papieżu Franciszku z Darío Grandinettim (“Dzikie historie”) w roli głównej od 27 listopada w kinach.

27 listopada do polskich kin wejdzie argentyńsko-hiszpańska koprodukcja poświęcona osobie ojca Jorge Mario Bergoglio. Film “Franciszek” (oryg. “Francisco – El Padre Jorge”) w reżyserii Beda Docampo Feijóo (“Ostatni pociąg”) pokazuje zmagania obecnego papieża z nadużyciami dyktatury, pracy w slumsach, walce z prostytucją, niewolnictwem, handlem narkotykami i korupcją we wszystkich wymiarach.

Podczas papieskiej konklawe w 2005 roku młoda hiszpańska dziennikarka o imieniu Ana spotyka Jorge Mario Bergoglio. Wtedy to zaczyna się ich związek przepojony ciepłem, dobrym nastrojem i mądrością, którą przyszły Papież zadziwi wierzących. Długa, ciężka i poruszająca podróż Jorge Bergoglio widziana jest jej oczyma. Ojciec Jorge, jak zawsze chciał by go nazywano, wykorzystuje swe stanowisko arcybiskupa Buenos Aires do walki z korupcją i nadużywaniem władzy czego dopuszcza się dyktatura. Ana jest na miejscu by przyglądać się najcięższym walkom, gdy do głosu doszli ci, którzy niczego nie posiadali. Ofiary prostytucji, niewolnictwa, przemytu i handlu narkotykami w wielu dzielnicach slumsów. Ich historia zatacza koło na konklawe w roku 2013, gdy jezuicki ksiądz pochodzący z Ameryki Południowej zostaje wybrany w trakcie piątego głosowania na Papieża. Syn skromnych włoskich imigrantów, przyjmuje jako papież imię Franciszek. Częściowo jest to hołd składany jego Babce, która wpoiła mu wartości biblijne propagowane przez Świętego Franciszka, gdy był jeszcze małym chłopcem. Imię Franciszek stanowi idealne podsumowanie życia Ojca Jorge. To człowiek, dla którego ewangeliczne przesłanie niesienia pomocy potrzebującym znalazło się w centrum jego pracy duszpasterskiej.

W tytułową rolę wcielił się ceniony argentyński aktor Darío Grandinetti (“Porozmawiaj z nią”, “Dzikie historie”). W obsadzie znaleźli się także Silvia Abascal, Laura Novoa, Carlos Hipólito, Leticia Brédice, Jorge Marrale, Alejandro Awada czy Leonor Manso. Zdjęcia zrealizował Kiko de la Rica (“Wiedźmy z Zagarramurdi”), charakteryzacją zajął się José Quetglas (“Labirynt Fauna”), natomiast muzykę skomponował Federico Jusid (“Sekret jej oczu”).

[tabs tab1=”Franciszek – Zwiastun (hiszp.)”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]Comment

  1. Lubię filmy biograficzne, a ten zapowiada się naprawdę interesująco.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.