Filmowa rocznica urodzin Luisa Buñuela w TVP Kultura

Z okazji przypadającej w lutym 120. rocznicy urodzin Luisa Buñuela, TVP Kultura przygotowała przegląd filmów hiszpańskiego mistrza. Widzowie zobaczą m.in.

Z okazji przypadającej w lutym 120. rocznicy urodzin Luisa Buñuela, TVP Kultura przygotowała przegląd filmów hiszpańskiego mistrza. Widzowie zobaczą m.in. nominowany do Oscara dramat „Tristana”, nagrodzony w Cannes „Nazarin” oraz surrealistyczny „Złoty wiek”.

W lutym TVP Kultura w Czwartkowym Klubie Filmowym przybliży postać Luisa Buñuela – jednego z najwybitniejszych reżyserów i najciekawszych osobowości w historii kinematografii. Dodatkowo, w dzień urodzin reżysera – 22 lutego, w paśmie Mocne Kino na antenie zagoszczą pierwsze, surrealistyczne filmy mistrza: „Pies andaluzyjski” i „Złoty wiek”.

Materiały TVP Kultura

„Zapomniani” (Los olvidados)

fot. Materiały prasowe

Uhonorowany nagrodą za reżyserię w Cannes, przejmujący obraz chłopców dorastających w slumsach w Mexico City. Dzieło to jest uznawane za przełomowe zarówno dla reżysera, jak i dla całej kinematografii latynoamerykańskiej. W 2003 roku film został wpisany na listę UNESCO „Pamięć świata”.
Emisja 6 lutego, godz. 20.30

„Nazarin” (Nazarín)

fot. Materiały prasowe

Nagrodzony w Cannes film o księdzu, który żyje według ideałów Ewangelii. Jednak jego pełna miłosierdzia postawa współczesnego Nazarejczyka, spotyka się z agresją społeczeństwa. W roli głównej wystąpi ceniony hiszpański aktor Francisco Rabal, który potem zagrał jeszcze w dwóch filmach Buñuela: „Viridianie” i „Piękności dnia”.
Emisja 13 lutego, godz. 20.30

„Tristana”

fot. Materiały prasowe

Nominowany do Oscara dramat psychologiczny, rozgrywający się w Hiszpanii lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci matki Tristana zamieszkuje z wujem i zostaje jego zostaje kochanką. Gdy zakochuje się w artyście Horacio, ucieka z nim do Madrytu. Okrutna choroba zmusza ją jednak do powrotu do swojego dawnego opiekuna. W rolach głównych wystąpili Catherine Deneuve, Fernando Rey i Franco Nero.
Emisja 20 lutego, godz. 20.30

„Widmo wolności” (Le Fantôme de la liberté)

fot. Materiały prasowe

Gdy to, co wstydliwe i potępiane, staje się normą, a to, co w naszej kulturze najbardziej powszechne i naturalne, zostaje uznane za naganne… „Widmo wolności” to surrealistyczna wizja współczesnego świata według zasady odwróconego tabu. Film składa się z krótkich epizodów, w których wystąpili m.in.: Monica Vitti, Michel Piccoli i Jean Rochefort.
Emisja 27 lutego, godz. 20.30

„Pies andaluzyjski” (Perro andaluz)

fot. Materiały prasowe

Debiut reżyserski Buñuela i zarazem jeden z pierwszych filmów surrealistycznych. Scenariusz powstał we współpracy z Salvadorem Dalím, który pojawił się też w roli księdza na ekranie. Film składa się z kilku niepowiązanych tematycznie scen, które odnoszą się do podświadomości w formie sennego koszmaru. Pełen drastycznych efektów, „Pies andaluzyjski” jest też uznawany za pierwsze dzieło filmowe z elementami gore.
Emisja 22 lutego, godz. 00.05

„Złoty wiek” (L’âge d’or)

fot. Materiały prasowe

Surrealistyczny film o parze kochanków. Szalona opowieść nierespektująca żadnych konwenansów. Reżyser rzuca wyzwanie istniejącemu ładowi, kwestionując pruderyjną hipokryzję i mieszczańską moralność. Film wywołał skandal i aż do lat 80. był objęty zakazem wyświetlania w kinach.
Emisja 22 lutego, godz. 00:30Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.