Filmy hiszpańskie w Cannes

Kilka dni temu opublikowany został program 67. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Hiszpańskojęzyczne produkcje, choć stanowią mniejszość, prezentują się całkiem

Kilka dni temu opublikowany został program 67. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Hiszpańskojęzyczne produkcje, choć stanowią mniejszość, prezentują się całkiem przyzwoicie. O Złotą Palmę zawalczy najnowsza produkcja Damiana Szifrona (wyróżnionego Nagrodą Specjalną za film “Na dnie morza”; scenarzysty seriali “Zabójczynie” i “Braterska spółka”). “Relatos salvajes” jest koprodukcją argentyńsko-hiszpańską, wyprodukowaną przez Kramer & Sigman Films oraz należącą do Pedra Almodovara wytwórnią El Deseo. Film składa się z sześciu epizodów, ocierających się o komedię, dramat i thriller. Jej pierwowzorem był popularny serial amerykański Stevena Spielberga pt. “Niesamowite historie” z lat 1985-1987. W rolach głównych m.in. Ricardo Darín, Leonardo Sbaraglia, Diego Peretti, Darío Grandinetti, Rita Cortese i Julieta Zylberberg.

W sekcji “Un Certain Regard” zaprezentowany zostanie inny, także argentyński film Lisandra Alonso pt. “Jauja”. Alonso jest prawdziwym weteranem Festiwalu w Cannes, na którym gościło już pięć jego produkcji. Do nowego filmu reżyser zatrudnił amerykańskiego aktorka Viggo Mortensena. Wciela się on w postać Duńczyka, który zarazem z córką przemierza pustynną Patagonię. “80% filmu powstało w Argentynie. Kręciliśmy w Patagonii, Parku Narodowym Lihué Calel, La Pampie, Niebieskiej Lagunie i Río Gallegos. Pozostałe 20% w Danii, na zamku Lystrue, godzinę od stolicy” – mówi Lisandro i dodaje: “Postać grana przez Viggo miała być Anglikiem, ale kiedy dowiedzieliśmy, że aktor ma duński paszport, przerobiliśmy go na Duńczyka”. W filmie pojawiają się także Esteban Bigliardi, Diego Román, Adrián Fondari i Viilbjork Malling, która gra córkę Mortensena.

Z planu filmu "Jauja" (fot. Clarín)
Z planu filmu “Jauja” (fot. Clarín)

Przeglądając katalog filmów wyświetlanych w ramach “Piętnastki Realizatorów” (Quinzaine des Réalisateurs) również znajdziemy tylko jeden tytuł latynoski. Również z Argentyny. “Refugiado” Diego Lermana z Julietą Díaz (telenowela “Kiedy się uśmiechasz”) w roli głównej, jest koprodukcją argentyńsko-polską! (przy wsparciu finansowym producentów z Kolumbii, Francji i Niemiec). Zaliczany do gatunku “road movie” dramat z niewielką dawką humoru i dużą dozą emocji przedstawia losy Matíasa (Sebastián Molinaro) i Laury, matki i syna, zmuszonych do ucieczki z domu po kolejnym, brutalnym incydencie Fabiana (ojca chłopca). 7-letni chłopiec i jego matka rozpoczynają poszukiwanie nowego lokum, w którym będą mogli czuć się bezpiecznie. Dramatyczności sytuacji dodaje fakt, iż kobieta spodziewa się drugiego dziecka. Ponieważ współproducentem filmu jest Staroń Film, ze zdjęciami Wojciecha Staronia, istnieją duże szanse, że wkrótce “Refugiado” zawita na nasze ekrany. Scenariusz do filmu napisali Diego Lerman i María Meira. Obsadę uzupełniają: Marta Lubos, Silvia Baylé, Sofía Palomino, Sandra Villami, Paula Ituriza i Carlos Weber.

Julieta Díaz i Sebastián Molinaro (fot. Clarín)
Julieta Díaz i Sebastián Molinaro (fot. Clarín)

W ramach pozakonkursowych pokazów w sekcji “Special Screening” wyświetlony zostanie film “El ardor” Argentyńczyka Pabla Fendrika, w którym główne role zagrali Gael García Bernal i Alice Braga. To opowieść o bezdomnym szamanie, mieszkającym w argentyńskiej puszczy, który trafia na plantację tabaki. Włóczęga poznaje tam właściciela posiadłości i jego córkę. Tego samego dnia plantacja zostaje zaatakowana przez bandę zbrodniarzy, zajmujących się wycinaniem drzew w puszczy, który zabijają ojca dziewczyny na jej oczach, a ją samą biorą do niewoli.

Alice Braga i Gael García Bernal w filmie "El ardor" (fot. Cine Nacional)
Alice Braga i Gael García Bernal w filmie “El ardor” (fot. Cine Nacional)


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.