Abel Pintos potrójnym zdobywcą Złotego Gardela

W Argentynie rozdano nagrody muzyczne im. Carlosa Gardela. Najważniejszą statuetkę, Złotego Gardela za album roku, otrzymał po raz trzeci Abel Pintos.

Najważniejsza nagroda argentyńskiego przemysłu muzycznego Złoty Gardel powędrowała po raz trzeci do rąk Abla Pintosa. 33-letni artysta zwyciężył w trzech kategoriach z siedmiu, w których był nominowany: najlepsza piosenka (“Cómo te extraño”, teledysk poniżej), najlepszy piosenkarz pop oraz album roku (“11”). Wygrana w tej ostatniej jest premiowana podwójnie – “zwykłą” i złotą statuetką.

“11” jest, jak nazwa wskazuje, jedenastym albumem w dorobku Pintosa. Powstał w studio nagraniowym w Londynie i Madrycie na przełomie lat 2015-2016. Jego producentami są hiszpański piosenkarz i kompozytor Leiva oraz szwedzki producent Martin Terefe. Cztery dni po premierze w Argentynie, datowanej na 7 października 2016, pokrył się złotem, a sześć dni później platyną (40 tys. sprzedanych egzemplarzy). Niestety, Abel Pintos wciąż pozostaje nieznany polskiej publiczności. Na naszym rynku fonograficznym nie ukazał się dotąd żaden z licznych albumów utalentowanego artysty.

Nagrody im. Carlosa Gardela są przyznawane od 1999 roku przez argentyński związek producentów audio video CAPIF (odpowiednik polskiego ZPAV wręczający Fryderyki). Obejmują kilka gatunków muzycznych – pop, rock, muzykę tropikalną, folklor czy tango -, dla każdego wydzielone są osobne kategorie. Wręczane są również nagrody specjalne za całokształt (w tym roku otrzymał taką Victor Heredia, obchodzący jubileusz 50-lecia pracy artystycznej) czy nagroda solidarności (ta powędrowała do Leóna Gieco za kompozycję “La memoria” dedykowaną ofiarom zamachu bombowego z 1994 roku, teledysk poniżej). W opinii krytyków największym zaskoczeniem było zwycięstwo Marceli Morelo w kategorii najlepsza piosenkarka pop, do której typowano wciąż przecierającą muzyczne szlaki Lali Epósito.

[tabs tab1=”Abel Pintos – Cómo te extraño” tab2=”León Gieco – La memoria”]
[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.