22. Wiosna Filmów: Przedpremierowe pokazy filmu „Argentyna, Argentyna”

Prezentowany na festiwalu w Wenecji film hiszpańskiego mistrza kina Carlosa Saury pt. “Argentyna, Argentyna” przedpremierowo na festiwalu Wiosna Filmów.

W trakcie trwającej dziewięć dni warszawskiej Wiosny Filmów będzie można obejrzeć najnowszy film Carlosa Saury pt. “Argentyna, Argentyna” (oryg. Zonda, folclore argentino). Obraz otrzymał nominację do Nagród Sur, przyznawanych przez Argentyńskiej Akademii Sztuk i Nauk Kinematograficznych, w kategorii najlepszy film dokumentalny. Był także prezentowany m.in. na międzynarodowych festiwalach filmowym w Wenecji oraz Miami.

Carlos Saura, reżyser niezapomnianych arcydzieł „Nakarmić kruki” czy „Carmen”, zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. Twórca staje z kamerą w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki.

W „Argentynie” pojawiają się najważniejsze zespoły i artyści tamtejszej sceny. Ich taniec, śpiew i debaty stają się dla twórcy fascynującym spektaklem. Bohaterowie poruszają się pośród luster, które pozwalają przyjrzeć się, jak dopracowane i przemyślane są ich ruchy. Tu nie ma przypadkowego gestu ani fałszywej nutki.

Wrażliwość reżysera pozwala mu wydobyć z argentyńskiej kultury jej esencję: żywiołowość, dynamikę, emocjonalność, gorącą krew, a także erotyzm i magnetyzm. To doskonała alternatywa dla tych, którzy znudzeni są banalnością i powtarzalnością programów w rodzaju „Taniec z gwiazdami”. Z „Argentyny” o tytułowym kraju widzowie dowiedzą się więcej niż z najlepszego przewodnika po. Saura dowodzi, że tylko przez zagłębieniem się w kulturę, która ukształtowała naród, można ten naród poznać.

Przedpremierowe pokazy na festiwalu Wiosna Filmów odbędą się w sobotę 16 kwietnia oraz w piątek 22 kwietnia o godz. 17:00 oraz w kinie Apolonia. Premiera filmu 30 września 2016 roku.

Opracowano na podstawie materiałów dystrybutora Aurora Films

[tabs tab1=”Argentyna, Argentyna – Zwiastun”]
[tab id=1][jwplayer player=”4″ mediaid=”29902″][/tab]
[/tabs]