Premiera filmu „Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim”

Ela Chrzanowska zaprezentuje w środę 26 października w kinie Iluzjon film dokumentalny poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu.

W środę 26 października w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się polska premiera filmu dokumentalnego Eli Chrzanowskiej pt. „Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim” (oryg. Los ríos. El viaje a México con el Maestro Kapuściński). To osobista, poetycka wędrówka śladami znanego i cenionego na świecie reportażysty i pisarza, ukazujący współczesny Meksyk oraz ludzi, którzy osobiście znali Ryszarda Kapuścińskiego i dzielą się wspomnieniami o nim. Wśród bohaterów dokumentu pojawiają się m.in. Elena Poniatowska, laureatka nagrody Cervantesa oraz José Carreno Carlón, dyrektor meksykańskiego wydawnictwa Fondo de Cultura Económica.

Ryszard Kapuściński był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej na Amerykę Łacińską w latach 1968-72. Po tym okresie kilkakrotnie powracał do Meksyku m.in. w 2001 roku na zaproszenie Gabriela Garcíi Márqueza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wtedy to poprowadził warsztaty dla młodych latynoamerykańskich dziennikarzy. Dziś, jako doświadczeni już reportażyści i pisarze, dzielą się swoimi refleksjami z tych inspirujących spotkań z „Maestro” – Mistrzem, jak nazywał go Gabo (G. G. Márquez). Film jest też swoistą podróżą przez reportaże R. Kapuścińskiego, z których mało znane fragmenty czyta Dariusz Bugalski – popularny dziennikarz radiowej „Trójki”.

„Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim” to drugi film dokumentalistki po „Dom: Warszawa-Meksyk”, którego światowa premiera miała miejsce w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w 2013 roku. Obydwa dokumenty zostały zrealizowane dzięki stypendium rządu meksykańskiego, przy wsparciu meksykańskiej szkoły filmowej – Centro de Capacitación Cinematográfica.

Materiały kino Iluzjon

[tabs tab1=”Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim – Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.