W wieku 64 lat zmarła włoska scenarzystka María Zarattini, autorka wielu popularnych telenowel, uważanych za sztandarowe produkcje Televisy.

Zarattini zaczynała od pracy przy fototelenowelach – wydawanych w formie komiksu publikacji ze zdjęciami i zamieszczonymi w chmurkach dialogami oraz komentarzami – zapoczątkowanymi we Włoszech, a następnie spopularyzowanymi w Meksyku. Jeszcze w latach 70. zaangażowano ją do pracy nad adaptacją scenariusza telenoweli „Los ricos también lloran”. Ogromny sukces produkcji w kraju i za granicą – została sprzedana do 120 krajów – pomógł jej w zdobyciu zaufaniu wytwórni. W kolejnych latach spod jej ręki wyszły scenariusze oryginalne i adaptacje najpopularniejszych meksykańskich telenowel, tj. „Bodas de odio”, „De pura sangre”, „Ty albo nikt”, „Corazón salvaje” czy „Si Dios me quita la vida”.

Przez kilka lat była znana ze współpracy z producentką Carlą Estradą. Na jej zlecenie jeszcze raz zaadaptowała scenariusz do „Bodas de odio”, przenosząc jej bohaterów do czasów niepodległego już Meksyku z połowy XIX wieku, z którego powstał kolejny międzynarodowy hit – „Prawdziwa miłość”. Jest autorką dwóch innych telenowel kostiumowych Estrady – „Alborada” i „Sidła namiętności”. W 2009 roku opracowała scenariusz do „Zaklętej miłości”, tym razem uwspółcześniając fabułę własnego dzieła – „Ty albo nikt”. W ostatnich latach, w dobie mnożących się w Televisie zagranicznych remake’ów, jako jedna z niewielu tworzyła oryginalne historie. Jej ostatnie dzieła to „Miłość i przeznaczenie” oraz „Mentir para vivir”.

Prywatnie była żoną reżysera José Rendóna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.