Nie żyje María Zarattini

Televisa żegna jedną z czołowych scenarzystek Maríę Zarattini, autorkę telenowel „Ty albo nikt”, „Sidła namiętności” czy „Miłość i przeznaczenie”.

W wieku 64 lat zmarła włoska scenarzystka María Zarattini, autorka wielu popularnych telenowel, uważanych za sztandarowe produkcje Televisy.

Zarattini zaczynała od pracy przy fototelenowelach – wydawanych w formie komiksu publikacji ze zdjęciami i zamieszczonymi w chmurkach dialogami oraz komentarzami – zapoczątkowanymi we Włoszech, a następnie spopularyzowanymi w Meksyku. Jeszcze w latach 70. zaangażowano ją do pracy nad adaptacją scenariusza telenoweli „Los ricos también lloran”. Ogromny sukces produkcji w kraju i za granicą – została sprzedana do 120 krajów – pomógł jej w zdobyciu zaufaniu wytwórni. W kolejnych latach spod jej ręki wyszły scenariusze oryginalne i adaptacje najpopularniejszych meksykańskich telenowel, tj. „Bodas de odio”, „De pura sangre”, „Ty albo nikt”, „Corazón salvaje” czy „Si Dios me quita la vida”.

Przez kilka lat była znana ze współpracy z producentką Carlą Estradą. Na jej zlecenie jeszcze raz zaadaptowała scenariusz do „Bodas de odio”, przenosząc jej bohaterów do czasów niepodległego już Meksyku z połowy XIX wieku, z którego powstał kolejny międzynarodowy hit – „Prawdziwa miłość”. Jest autorką dwóch innych telenowel kostiumowych Estrady – „Alborada” i „Sidła namiętności”. W 2009 roku opracowała scenariusz do „Zaklętej miłości”, tym razem uwspółcześniając fabułę własnego dzieła – „Ty albo nikt”. W ostatnich latach, w dobie mnożących się w Televisie zagranicznych remake’ów, jako jedna z niewielu tworzyła oryginalne historie. Jej ostatnie dzieła to „Miłość i przeznaczenie” oraz „Mentir para vivir”.

Prywatnie była żoną reżysera José Rendóna.Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.