Przegląd filmów z udziałem Ángeli Moliny, laureatki honorowej nagrody Goya 2021

Cykl trzech hiszpańskich filmów z udziałem Ángeli Moliny, której Hiszpańska Akademia Filmowa przyznała honorową nagrodę Goya za całokształt twórczości.

Ángela Molina jest jedną z aktorek o najbogatszej karierze w historii kina hiszpańskiego, z obszerną filmografią liczącą prawie sto filmów, wyreżyserowanych przez mistrzów kina hiszpańskiego.

Urodzona w 1955 roku w Madrycie w rodzinie artystów, jest trzecią z ośmiorga dzieci Antoniego Moliny i Ángeli Tejedor, oraz siostrą aktorów Miguela, Paoli i Moniki Moliny. Studiowała balet klasyczny, flamenco i aktorstwo w Wyższej Szkole Teatralnej w Madrycie. Na scenie filmowej zadebiutowała w wieku 19 lat w filmie „No matarás” (reż. César Fernández Ardavín, 1975) i komedii “No quiero perder la honra” (reż. Eugenio Martín, 1975), jednak to współpraca z reżyserem Luisem Buñuelem i rola Conchity w „Mrocznym przedmiocie pożądania” (1977), otworzyła przed aktorką wrota do międzynarodowej kariery.

Od tego czasu, przez ponad 40 lat, Molina wcielała się w główne role w licznych produkcjach uznanych reżyserów hiszpańskich, europejskich i latynoamerykańskich. Za grę aktorską uhonorowana została licznymi nagrodami i wyróżnieniami, takimi jak Hiszpańska Nagroda Filmowa (Premio Nacional de Cine), Złoty Order Zasługi w Dziedzinie Sztuk Pięknych (Medalla de Oro al Mérito en las Bellas Artes) czy Srebrna Muszla na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián. Wielokrotnie współpracowała z reżyserami: Jaimem Chávarri, w filmach „A un dios desconocido” (1977), „El río de oro” (1986) czy „Las cosas del querer” (1989); Manuelem Gutiérrezem Aragónem, przy filmach: „El corazón del bosque” (1979) – w głównej roli Amparo; „Demonios en el jardín” (1982) i „La mitad del cielo” (1986); w filmie „Lola” Bigasa Luny (1986), wcieliła się w tytułową Loli; u Ricardo Franco zagrała w „Los restos del naufragio” (1978) i „¡Oh cielos!” (1995), natomiast u Pedro Almodóvara w „Drżącym ciele” (1997) i „Przerwanych objęciach” (2009). Warto wspomnieć również o polskim wątku w twórczości Moliny: aktorka zagrała w filmie „Nieulotne” Jacka Borcucha (2013), którego akcja rozgrywa się w Hiszpanii.

W 2021 roku, Hiszpańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zdecydowała się uczcić Ángelę Molinę honorową nagrodą Goya de honor za całokształt twórczości, którą aktorka otrzyma 6 marca. Akademia tak uzasadniła swój wybór: „To wyróżnienie ma na celu uznanie wyjątkowej kariery naszej koleżanki, tak bardzo przez wszystkich cenionej za swoją autentyczność, bezsporny talent i niezwykłą wrażliwość”.

Instytut Cervantesa w Krakowie przygotował przegląd filmowy online, będący skromnym hołdem dla tej znakomitej hiszpańskiej aktorki. To wyraz uznania dla jej wyjątkowego talentu i wdzięczności za wielki wkład w historię kinematografii hiszpańskiej. W programie zobaczymy:
12 lutego: „La Sabina” (reż. José Luis Borau, 1979) https://vimeo.com/501867137
19 lutego: „La mitad del cielo” (reż. Manuel Gutiérrez Aragón, 1986) https://vimeo.com/502198538
26 lutego: „Las cosas del querer” (reż. Jaime Chávarri, 1989) https://vimeo.com/502173635

Filmy dostępne będą bezpłatnie na Kanale Vimeo Instytutu Cervantesa, przez 48 godzin od daty pokazu, od godziny 20:00. Projekcje w hiszpańskiej wersji językowej, z napisami angielskimi, francuskimi i portugalskimi.

Materiały Instytut Cervantesa w Krakowie

[vimeo id=”503364949″]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.