Cinemaforum 2017: Trzy razy Hiszpania

Wielokrotnie nagradzane hiszpańskie filmy krótkometrażowe w Konkursie Głównym Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Cinemaforum w Warszawie.

Trzy fabularne filmy krótkometrażowe z Hiszpanii znalazły się pośród 27 tytułów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego tegorocznej edycji festiwalu Cinemaforum, odbywającego się w dniach 8-12 listopada w warszawskiej Kinotece. Są nimi “Decorado” Alberto Vázqueza, “El adiós” Clary Roquet i “Como yo te amo” Fernando Garcíi-Ruiza Rubio.

“Decorado” jest trzecim filmem krótkometrażowym w karierze Alberto Vázqueza, autora nominowanego do Europejskich Nagród Filmowych i nagrodzonego Goyą filmu “Psychonauci, zapomniane dzieci”. Hiszpański twórca animacji krzyżuje elementy komedii i grozy do skonstruowania śmiałej opowieści o sensie życia i relacjach międzyludzkich. Jej bohaterami są zwierzęta, które czują i borykają się z problemami właściwymi człowiekowi. Ten autorski projekt Vázqueza zaskakuje nie tylko treścią, ale także formą. Twórca posługuje się techniką inspirowaną XIX-wiecznymi rycinami. Film miał światową premierę na festiwalu w Cannes w 2016 roku. Był prezentowany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs.

“El adiós” (ang. The Goodbye) jest debiutanckim filmem krótkometrażowym napisanym i wyreżyserowanym samodzielnie przez Clarę Roquet, współautorkę scenariusza do “10 000 km” (2014). To wyjęta z szuflady, napisana przed laty i głęboko schowana, historia boliwijskiej służącej o imieniu Rosana (granej przez Jenny Ríos), opiekującej się przez lata seniorką rodu zamożnej rodziny. W dniu pogrzebu swojej pani kobieta zostaje odsunięta od ceremonii pogrzebowych i zmuszona do pracy. Film był prezentowany m.in. na festiwalu w Toronto. Otrzymał także nominację do Europejskich Nagród Filmowych.

Do czego zdolny jest zakochany mężczyzna? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Fernando García-Ruiz Rubio w filmie “Como yo te amo” (ang. The way I love you). Ten obsypany ponad 20 nagrodami debiutancki krótki metraż przedstawia perypetie Daniego (w tej roli Aarón Gómez), złodziejaszka, zakochanego na zabój w policjantce, która aresztowała go po napadzie na sklep. Ugodzony pierwszy raz w życiu strzałą amora mężczyzna żyje odtąd motywowany nadzieją na ponowne spotkanie z Patricią (Silvia Alonso). W obsadzie pojawia się Carlos Areces (“Przelotni kochankowie”, “Hiszpański cyrk”).

Filmy “Decorado” i “El adiós” będą prezentowane w bloku II (piątek 10 listopada, godz. 19:50). “Como yo te amo” pojawi się w IV bloku (sobota 11 listopada, godz. 19:15). Wstęp wolny!

[tabs tab1=”Decorado” tab2=”El adiós” tab3=”Como yo te amo”]
[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]
[tab id=3]
[/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.