W maju do księgarni trafiła ostatnia powieść katalońskiego pisarza Jaume Cabré pt. “Jaśnie pan” w przekładzie Anny Sawickiej. Pasjonaci literatury szybko sięgnęli po ten tytuł i, jak można się przekonać z lektury licznych recenzji krytyków i blogerów, okazała się doskonałym towarzyszem na dobrych kilka dni lub nocy. Być może właśnie zainteresowanie tą powieścią albo twórczością jego autora (albo i jedno, i drugie) skłoniły organizatorów gdyńskiego Festiwalu Miasto Słowa do zaproszenia Katalończyka. Cabré owe zaproszenie przyjął i jutro, w sobotę 27 czerwca, o godz. 20:00 spotka się ze swoimi czytelnikami w Muzeum Miasta Gdyni.

Kilka słów o pisarzu
Jaime Cabré urodził się w Barcelonie w 1947 roku. Od lat uznaje się go za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Jest autorem wielu powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Należy do Instytutu Studiów Katalońskich, a jego utwory, wysoko oceniane przez czytelników i krytyków, były wielokrotnie nagradzane i tłumaczone. W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się jego najnowsza powieść, “Wyznaję” (2011), w roku 2014 – “Głosy Pamano” (2004), a w 2015 – “Jaśnie pan” (1991) – przełomowa książka, która przyniosła mu powszechne uznanie i liczne nagrody. Ukończył filologię katalońską na Uniwersytecie Barcelońskim, pracował jako wykładowca na uniwersytecie w Lledzie. Przez wiele lat łączył nauczanie z pracą literacką.

Tak jak bohater “Wyznaję” pisarz uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu – języka. Teraz, po wydaniu powieści “Wyznaję”, mówi się o nim jako o jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. Zresztą już wcześniej – paradoksalnie – w Europie był on bardzo ceniony, bardziej niż samej Hiszpanii. W Niemczech sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy jego książek, we Włoszech, Francji czy Holandii – dziesiątki tysięcy. Jego powieści, tłumaczone na kilkanaście języków, zbierają znakomite recenzje i szybko wspinają się na szczyty list księgarskich bestsellerów. (Wydawnictwo Marginesy)


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.