Transatlantyk Festival 2017: Lucrecia Martel odbierze nagrodę FIPRESCI 92

Argentyńska reżyserka Lucrecia Martel, gość specjalny Transatlantyk Festival 2017, odbierze w Łodzi nagrodę FIPRESCI 92.

Jest zaliczana do pokolenia twórców filmowych reprezentujących nurt Nowego Kina argentyńskiego. Jej dzieła przyczyniły się do poszerzenia horyzontów kina latynoamerykańskiego. Rzuciły światło na problemy Argentyńczyków – zgrzyty w relacjach między warstwami społecznymi, masowe wypieranie odpowiedzialności za ucznione zło czy niepohamowanie pożądliwości. Sama mówi o nich, że są “stertą kłamstw”, gdyż “wszystko w nich jest zaplanowane, ułożone, napisane i fałszywe”, a jednak za sprawą magii kina demaskują prawdę, pomagają dostrzec to, co na co dzień przemija niezauważone.

Lucrecia Martel będzie gościem specjalnym Transatlantyk Festival 2017. Jej twórczości dedykowana jest sekcja “Zbliżenia”. W niej trzy pełnometrażowe filmy: nominowane do Złotego Niedźwiedzia “Bagno”, usytuowane przez krytyków dziennika “La nación” na podium najważniejszych filmów argentyńskich nowego stulecia , oraz “Święta dziewczyna” i “Kobieta bez głowy”, oba prezentowane na światowych festiwalach filmowych i firmowane nazwiskiem braci Almodóvarów (producentów).

Argentyńska reżyserka odbierze w Łodzi nagrodę specjalną FIPRESCI 92 przyznawaną przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych. Uroczysta gala zaplanowana jest na 20 lipca (godz. 19:30) i towarzyszyć jej będzie pokaz filmu „Kobieta bez głowy”. Poprzedzi ją spotkanie z publicznością w ramach Masterclass (godz. 17:00), którą poprowadzi chilijska krytyczka filmowa Pamela Biénzobas.

[tabs tab1=”Bagno – Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.