Transatlantyk Festival 2017: Lucrecia Martel odbierze nagrodę FIPRESCI 92 | novela.pl

Transatlantyk Festival 2017: Lucrecia Martel odbierze nagrodę FIPRESCI 92

novela.pl 21 czerwca 2017 0

Argentyńska reżyserka Lucrecia Martel, gość specjalny Transatlantyk Festival 2017, odbierze w Łodzi nagrodę FIPRESCI

Transatlantyk Festival 2017: Lucrecia Martel odbierze nagrodę FIPRESCI 92

Jest zaliczana do pokolenia twórców filmowych reprezentujących nurt Nowego Kina argentyńskiego. Jej dzieła przyczyniły się do poszerzenia horyzontów kina latynoamerykańskiego. Rzuciły światło na problemy Argentyńczyków – zgrzyty w relacjach między warstwami społecznymi, masowe wypieranie odpowiedzialności za ucznione zło czy niepohamowanie pożądliwości. Sama mówi o nich, że są “stertą kłamstw”, gdyż “wszystko w nich jest zaplanowane, ułożone, napisane i fałszywe”, a jednak za sprawą magii kina demaskują prawdę, pomagają dostrzec to, co na co dzień przemija niezauważone.

Lucrecia Martel będzie gościem specjalnym Transatlantyk Festival 2017. Jej twórczości dedykowana jest sekcja “Zbliżenia”. W niej trzy pełnometrażowe filmy: nominowane do Złotego Niedźwiedzia “Bagno”, usytuowane przez krytyków dziennika “La nación” na podium najważniejszych filmów argentyńskich nowego stulecia , oraz “Święta dziewczyna” i “Kobieta bez głowy”, oba prezentowane na światowych festiwalach filmowych i firmowane nazwiskiem braci Almodóvarów (producentów).

Argentyńska reżyserka odbierze w Łodzi nagrodę specjalną FIPRESCI 92 przyznawaną przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych. Uroczysta gala zaplanowana jest na 20 lipca (godz. 19:30) i towarzyszyć jej będzie pokaz filmu „Kobieta bez głowy”. Poprzedzi ją spotkanie z publicznością w ramach Masterclass (godz. 17:00), którą poprowadzi chilijska krytyczka filmowa Pamela Biénzobas.

Komentarze »


X