Daniel Mantovani, argentyński pisarz (w tej roli Óscar Martínez, najlepszy aktor festiwalu w Wenecji 2016) zdobył wszystko, łącznie z Nagrodą Nobla. Jego kalendarz jest pełny obowiązków i prestiżowych wydarzeń, ale on niespodziewanie odwołuje spotkania, aby pojechać do małego miasteczka, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela.

“Daniel Mantovani ucieleśnia zarazem poczucie satysfakcji i dumy z rodzinnego miasta, będąc osobą rozpoznawalną na arenie międzynarodowej. Mieszkańcy Salas początkowo są zafascynowani jego wizytą, ale kiedy zaczynają poznawać go bliżej, wypierają się go. (…) zainteresowanie przeobraża się w pogardę, kiedy mieszkańcy uświadomią sobie, jakie poglądy reprezentuje główny bohater” – zaznaczają producenci filmu.

Spotkanie światowej sławy autora z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne wydarzenia – jak przejazd przez miasto na wozie strażackim z miejscową królową piękności. Specjalnie na jego cześć zostaje przygotowana specjalna prezentacja – w wyjątkowej estetyce. „Jego dzieła rozsławiły mieszkańców naszego miasta na całym świecie. Ale wybitne osiągnięcia nie zmieniły jego osobowości” – słyszymy.

Wkrótce jednak atmosfera zagęści się, emocje towarzyszące obecności noblisty wzrosną, a różnice między kosmopolitycznym literatem a małomiasteczkową społecznością okażą się niemożliwe do pogodzenia.

Mistrzowskie połączenie komedii i dramatu w „Honorowym obywatelu” podkreślają krytycy. “Już w zarysie historii „Honorowego obywatela” tkwi potencjał komizmu (…) Ale w rękach duetu reżyserskiego Gastóna Duprata i Mariano Cohna ten biorący udział w konkursie Festiwalu Filmowego w Wenecji film staje się czymś głębszym, mroczniejszym i bardziej rezonującym niż tylko zabawna opowieść o pełnym pomyłek powrocie w rodzinne strony” – zaznacza Lee Marshall w „Screen Daily”.

“Film porusza takie zagadnienia jak małomiasteczkowy konformizm będący metaforą narodowego konformizmu, problem wyważenia między wolnością twórczą a odpowiedzialnością artysty, i sposób, w jaki sława stała się wartością samą w sobie – w oderwaniu od zasług, dlatego tak łatwo staje się przedmiotem podziwu jak i pogardy” podkreśla Marshall.

“Honorowy obywatel” (oryg. El ciudadano ilustre) jest argentyńskim kandydatem do Oscara. Martínez za rolę filmie Gastóna Duprata i Mariano Cohna otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na ostatnim Festiwalu Filmowym w Wenecji. “Honorowy obywatel” otworzył tegoroczny Warszawski Festiwal Filmowy. Kinowa premiera już 6 stycznia 2017.

Materiały dystrybutora filmu Against Gravity.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.