19 stycznia Netflix wzbogacił ofertę filmową o adaptację zakazanej na Kubie powieści Wendy Guerry pod tytułem „Todos se van” (tłum. Wszyscy wyjeżdżają). Jego reżyserem jest Kolumbijczyk Sergio Cabrera, twórca wielokrotnie nagradzanego filmu pt. „Strategia ślimaka” (1993), za który otrzymał także nominację do Goi.

Bohaterką rozgrywającego się w latach 80. obrazu jest Nieve, dziewczynka, o której wychowanie toczą spór rozwiedzeni rodzice. Jej matka, Eva, jest artystką, pokładającą nadzieję w rewolucję bez cenzury i autorytaryzmu. Wyszła ponownie za mąż za cudzoziemca, Dana, pracującego przy budowie elektrowni atomowej. Jej ojciec, Manuel, jest dramaturgiem, oddanym pisaniu sztuk teatralnych w oddalonej części wyspy. Orzeczeniem sądu Nieve trafia pod opiekę ojca. Z rajskiego życia nieopodal plaży przenosi się do pełnego ograniczeń otoczenia zimnych gór El Escabray. Sfrustrowany niepowodzeniami ojciec, o które posądza rząd, coraz częściej zagląda do kieliszka i zaniedbuje córkę. Nieve ucieka się do sztuczki, by wrócić do matki, wprawiając w życie surowy mechanizm prawny, który rozdziela ją także z ojcem i umieszcza w sierocińcu.

Film został nakręcony w 2013 roku, jednak do kolumbijskich kin trafił dopiero w kwietniu 2015 roku. Rok wcześniej miał światową premierę podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Nowego Kina Latynoamerykańskiego w Hawanie. Był prezentowany również na festiwalach w Cartagenie i w Miami. W rolę Nieve wcieliła się debiutująca na wielkim ekranie Rachel Mojena González. Jej filmowych rodziców zagrali Yoima Valdés („Róg obfitości”, „Wichura w Hawanie”) oraz Abel Rodríguez („Viva Cuba”).

[tabs tab1=”Todos se van – Zwiastun (hiszp.)”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.