Andaluzja i Katalonia wybrały najlepsze filmy minionego roku

Hiszpańskie filmy „La trinchera infinita”, „Intemperie”, „La hija de un ladrón” oraz „Dni, które nadejdą” obsypane nagrodami.

W Hiszpanii filmy konkurują ze sobą nie tylko na arenie festiwalowej, krajowej, ale także regionalnej. Co roku Andaluzyjczycy i Katalończycy, zrzeszeni w stowarzyszeniach twórców audiowizualnych, nagradzają lokalne produkcje, ich autorów oraz pracujących nad nimi artystów.

W sobotę 18 stycznia w Sewilli po raz 32. przyznano nagrody ASECAN. Sześć nagród zgarnął napisany i wyreżyserowany przez Basków, lecz osadzony w głębokiej Andaluzji film „La trinchera infinita”, który triumfował na festiwalu w San Sebastian oraz podczas gali wręczenia nagród Forqué. Wybrano go najlepszym filmem andaluzyjskim, wyróżniono kreację Belén Cuesty, odtwórczyni głównej roli, Vincentego Vergary, odtwórcy roli drugoplanowej, czy starannie wykonane kostiumy oraz scenografię. O jedną statuetkę mniej otrzymał film „Intemperie”. Jego twórca, Benito Zambrano, odebrał nagrodę za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz, a Pau Esteve Birba za zdjęcia. Nagroda dla najlepszego aktora powędrowała do pochodzącego z Malagi Antonia Banderasa za „Ból i blask”. Wśród nagrodzonych znalazł się także debiutant Guillermo Rojas, twórca filmu „Una vez más”.

Dzień później na drugim końcu półwyspu, w Barcelonie, rozdano nagrody Gaudíego. W Auditorio del Fórum najczęściej padały dwa tytuły – „La hija de un ladrón” oraz „Dni, które nadejdą” (Els dies que vindran). Ten pierwszy zdobył miano najlepszego filmu niekatalońskiego oraz przyniósł jego twórczyni, debiutantce, Belén Funes, nagrodę za najlepszą reżyserię i scenariusz. Ten drugi, wyreżyserowany przez Carlos Marquesa-Marceta, wybrano najlepszym filmem katalońskim, doceniono za montaż oraz kreację Marii Rodríguez Soto. Dwie nagrody otrzymała „Siła ognia” innego debiutanta Olivera Laxego. Nagrodę dla najlepszego aktora odebrał Karra Elejalde za kreację Miguela de Unamuno w „Mientras dure la guerra”. Warto wspomnieć, że prezentowany niejednokrotnie przed polską publicznością „Sok z arbuza” wybrano najlepszym filmem krótkometrażowym.

Listy wszystkich zwycięzców znajdziemy na stronach asecan.org oraz academiadelcinema.cat


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.