Dobiegł końca 30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mar del Plata – jeden z najważniejszych festiwali w całej Ameryce. Nagroda Główna Astor de Oro dla najlepszego filmu została przyznana kolumbijsko-argentyńskiej koprodukcji pt. “W objęciach węża” w reżyserii Ciro Guerry. Dwie statuetki Astor de Plata otrzymał chilijski film “El club” – za najlepszy scenariusz (dla Pablo Larraína, Guillerma Calderóna i Daniela Villalobosa) oraz dla najlepszego aktora (dla czworga protagonistów: Alfreda Castro, Roberta Faríasa, Jaime Vadella i Alejandra Goica). Analogiczna nagroda dla najlepszej aktorki trafiła do rąk Ériki Rivas za rolę w filmie “La luz incidente”.

Film “W objęciach węża” miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes w ramach sekcji Quinzaine des Réalisateurs. Ciro Guerra opuścił Francję z nagrodą Art Cinema Award przyznawaną przez Międzynarodową Konfederację Filmów o Sztuce i Esejów (CICAE). Był pokazywany m.in. na festiwalach we Wrocławiu (Nowe Horyzonty), w Olsztynie (zdobył główną nagrodę na WAMA Film Festival), w San Sebastian (sekcja Horizontes Latinos Międzynarodowego Festiwalu Filmowego) oraz w Limie (gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego filmu). Jest także kolumbijskim kandydatem do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych. Premiera w polskich kinach zaplanowana jest na 13 listopada.

“El club” w reżyserii Pablo Larraína rozpoczął swoją festiwalową podróż od Niemiec. Jurorzy Berlinale nagrodzili chilijski film Srebrnym Niedźwiedziem (Gran Prix Jury). Otrzymał aż 9 nominacji do nagród Fénix (przyznawanych filmom iberoamerykańskim), otworzył sekcję Horizontes Latinos Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian oraz stanął w szranki z innymi kandydatami do Oscara. 16 października wszedł do polskich kin i został bardzo wysoko oceniony przez krytyków filmowych. Wciąż można go znaleźć w repertuarze kin studyjnych.

[tabs tab1=”W objęciach węża – Zwiastun” tab2=”El club – Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]
[/tabs]


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.