Ceremonia wręczenia nagród Goya zamknęła kolejny, bardzo dobry rok hiszpańskiego kina. Wprawdzie obecny repertuar obfituje w propozycje zagraniczne – za wyjątkiem drugiego życia dla „La isla mínima” – na horyzoncie widać już nowe produkcje, które oczekują na swoją premierę. Spora część z nich łączy się z zaplanowanym na kwiecień Festiwalem w Maladze. Organizatorzy tegorocznej 18. edycji ujawnili dzisiaj cztery tytuły filmów z sekcji oficjalnej, w tym film otwarcia.

17 kwietnia, w dniu rozpoczęcia festiwalu, odbędzie się premiera debiutanckiego filmu Joaquína Oristrella pod tytułem „Hablar”. To trwająca niecałe 80 minut wycieczka po centralnej dzielnicy Madrytu – Lavapiés w upalną, sierpniową noc. Na liczącej 1,5 km trasie spotykamy 20 osób dotkniętym kryzysem ekonomicznym, politycznym i egzystencjalnym, którzy wdają się w dyskusję, krzyczą, śmieją się, rozpaczają, rzucają groźby, mówią szeptem, zgadują się, obrażają i wymieniają uściski, oferując widzom refleksję na temat ogromu wagi słowa. W filmie udział wzięli m.in. Antonio de la Torre (nagrodzony Goyą za rolę drugoplanową w „GranatowyPrawieCzarny”) Goya Toledo („Amores perros”), Juan Diego Botto („Miasto śmierci”), Raúl Arévalo (Goya za główną rolę w „Grubasach”), Alex García („W sześciu punktach o Emmie”) czy Miguel Ángel Muñoz (serial „Kapadocja”).

W sekcji oficjalnej festiwalu znalazł się nowy projekt Andrésa Luque Péreza i Samuela Martína Mateosa pt. „Tiempo sin aire”. To opowieść o zemście kolumbijskiej pielęgniarki na trzech paramilitarnych żołnierzach, winnych śmierci jej córki. W głównej roli ceniona w Hiszpanii aktorka Juana Acosta („Perfekcjonista”). Obsadę kompletują Adriana Ugarte („Combustión”), Juan Pablo Shuk (serial „Statek”), Félix Gómez („Granice bólu”) i Carmelo Gómez („Metoda”).

Zadebiutują także filmy dwójki filmowców z dużym potencjałem twórczym. Alejo Flah, współscenarzysta filmu „Séptimo”, zaprezentuje romantyczną opowieść o parze młodych ludzi, zakochanych w sobie do szaleństwa, dla których jedynym problemem na drodze do szczęścia jest ich stwórca, załamany uczuciowo scenarzysta, któremu polecono napisanie komedii romantycznej. W tej argentyńsko-hiszpańskiej koprodukcji o intrygującym tytule „Sexo fácil, películas tristes” udział wzięli Julieta Cardinali („Drugie życie Lucii”), Quim Gutiérrez („To już ostatnie dni”), Marta Etura (Goya za rolę drugoplanową w „Cela 211”), Carlos Areces („Hiszpański cyrk”) i Bárbara Santa-Cruz („Przelotni kochankowie”). Nagradzana dotychczas za filmy krótkometrażowe (m.in. Goyą za „Pipas”) Manuela Moreno przedstawi film „Cómo sobrevivir a una despedida” z Natalią de Molina („Vivir es fácil con los ojos cerrados”) w roli głównej. Wyprodukowana wspólnie przez Nostromo Pictures i Atresmedia komedia towarzyszy piątce dwudziestolatek podczas ich podróży po Wyspach Kanaryjskich. Motywem wycieczki, jak wskazuje tytuł, jest wieczór panieński jednej z nich. Obsadę uzupełniają: Úrsula Corberó („Po imprezie”), Celia de Molina, María Hervás (serial „Rodzina Serrano”) oraz Brays Efe.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.