15. Tydzień Kina Hiszpańskiego: „Jak zostać Baskiem” filmem otwarcia

Rok temu w marcu Hiszpanię ogarnął boom kinowy. Ludzie zaczęli masowo garnąć się do sal, wypełniając je po brzegi, i

Rok temu w marcu Hiszpanię ogarnął boom kinowy. Ludzie zaczęli masowo garnąć się do sal, wypełniając je po brzegi, i tak przez ponad sześć tygodni. A wszystko za sprawą pewnej komedii romantycznej. “Jak zostać Baskiem” (oryg. “Ocho apellidos vascos”), w reżyserii Emilio Martíneza-Lázaro (“Po drugiej stronie łóżka”), to film obnażający stereotypy o Andaluzyjczykach i Baskach, w nieskomplikowanej historii, w której on poznaje ją, zakochuje się i jest gotowy przebyć daleką podróż, żeby spędzić z nią choć dwie doby. I to właśnie prostota scenariusza połączona z utalentowaną obsadą okazała się doskonałym przepisem na sukces. A w obsadzie znaleźli się m.in. popularny monologista i Andaluzyjczyk Dani Rovira, charyzmatyczna aktorka Clara Lago (“Tylko ciebie chcę”), uwielbiana w Hiszpanii gwiazda sitcomów Carmen Machi oraz nagrodzony Goyą za film “Nawet deszcz” baskijski aktor Karra Elejalde.

Powiadają, że Baskowie i Andaluzyjczycy są niczym zwaśnione rody. Dzielą ich setki kilometrów, ale przede wszystkim futbol, polityka i… kobiety. O Baskach mówi się, że są chłodni, uparci, bez poczucia humoru, do tego jedzą za troje i mają bardzo trudne do zdobycia kobiety. Z Andaluzyjczykami jest dokładnie na odwrót, są pełni wigoru, zawsze potrafią wytrzepać z rękawa jakiś dowcip, a miłostki są ich żywiołem. Zdaniem Elejalde, części tych komunałów winny jest klimat. “To on kształtuje nasz charakter. Kiedy jesteś na Kubie, nie przestajesz się pocić i przeszkadza ci nawet stanik. Wystarczy, że ubierzemy się na czarno, zakryci od stóp do głów i od razu słychać, że jesteśmy nieprzystępni” – powiedział aktor z grymasem w jednym z wywiadów. Ten film wyśmiewa takie banały, a jego urok polega na tym, że Andaluzyjczycy i Baskowie śmieją się także sami z siebie.

Efekt tego wzajemnego docinania sobie będzie można zobaczyć na wielkim ekranie. Film “Jak zostać Baskiem” został wybrany na otwarcie 15. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, który obejmuje siedem polskich miast. Dzisiaj wieczorem odbędzie się pierwszy pokaz w Warszawie. Repertuar TKH dla stolicy oraz pozostałych miast jest dostępny na stronie Mañany, organizatora przeglądu – www.manana.pl

[tabs tab1=”Jak zostać Baskiem – Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.