14. Bom Dia Brasil: Cyrk, samba i czarny Orfeusz

Wyjątkowe pokazy filmów brazylijskich “Sangue azul”, “O samba” i “Czarny Orfeusz” w Warszawie w ramach festiwalu Bom Dia Brasil.

W Warszawie rusza 14. edycja najbardziej brazylijskiego festiwalu w Polsce. Bom Dia Brasil będzie kręcić się w tym roku w rytmie samby. Organizatorzy wskazują na 100-letnią rocznicę zarejestrowania pierwszej samby “Pelo Telefone” w wykonaniu Ernesto Santosa. Przypominają również, że za dwa miesiące oczy całego świata będą zwróce na Rio de Janeiro, pierwsze z południowoamerykańskich miast, w którym obędą się letnie igrzyska olimpijskie. W trakcie trwającego osiem dni w stolicy festiwalu nie zabraknie koncertów z muzyką na żywo, warsztatów tańca i lekcji języka portugalskiego, tanecznych występów oraz… ekskluzywnych pokazów filmów. O tych poniżej.

Już w poniedziałek 13 czerwca (w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego o godz. 21:00) odbędzie się pokaz filmu “Sangue azul” w reżyserii Lirio Ferreiry. Był on prezentowany w minionym roku na festiwalach w Berlinie (sekcja Panorama) oraz Rio de Janeiro. Ferreira zabiera widzów na rajską wyspę, gdzie stacjonuje cyrk Netuno, do którego po dwudziestu latach powraca główny bohater, Pedro. W wieku dziewięciu lat chłopak został oddany przez matkę pod opiekę iluzjonisty, który zaszczepił w nim miłość do sztuki cyrkowej i zrobił z niego sławnego “człowieka pocisk”. Powrót na wyspę i ponowne spotkanie z matką oraz z introwertyczną siostrą Rosą będą okazją do zagojenia wciąż odkrytych ran i odgrzebania zakopanych głęboko marzeń. W rolach głównych Daniel de Oliveira, Caroline Abras i Sandra Corveloni.

Na czwartek 16 czerwca (w Domu Kultury Śródmieście) zaplanowana jest projekcja filmu “O samba”. Prezentowany z powodzeniem na licznych festiwalach filmowych dokument Georgesa Gachota traktuje o poszukiwaniach korzeni rytmów samby, która obok futbolu i pięknych kobiet, najczęściej kojarzy się z Brazylią. W tym tropieniu szwajcarskiemu reżyserowi pomaga brazylijski piosenkarz i kompozytor Martinho da Vila, dla którego samba jest czymś więcej niż zwykłym tańcem z ekspansywnym ruszaniem bioder, jest światem, językiem, poezją, a nawet drogą życia. Do udziału w filmie zaproszono także znanych artystów powiązanych z sambą tj. Mart’nália, Ney Matogrosso, Leci Brandão, Zeca Baleiro czy Beth Carvalho.

Podczas piątkowego Filmowego Klubu Duskusyjnego w Ośrodku Kultury Ochota odbędzie się pokaz kultowego filmu Marcela Camusa z 1959 roku pt. “Czarny Orfeusz” (oryg. Orfeu negro). Obraz otrzymał najwyższe wyróżnienia przemysłu filmowego tj. Złotą Palmę na festiwalu w Cannes i Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. To zdumiewające połączenie mitu greckiego z karnawałem w Rio. W przeddzień hucznego karnawału piękna Eurydyka przybywa z wizytą do swojej kuzynki mieszkającej na przedmieściach wielkiego miasta. Jej nieprzeciętna uroda zachwyca kierowcę tramwaju, a także gitarzystę, zwanego Orfeuszem.

Festiwal Bom Dia Brasil odbywa się w Warszawie w dniach 14-20 czerwca. Pełny program dostępny jest na stronie brasil.com.pl

[tabs tab1=”Sangue azul – Zwiastun” tab2=”O samba – Zwiastun” tab3=”Czarny Orfeusz – Zwiastun”]

[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]
[tab id=3]
[/tab]
[/tabs]


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.