Wenezuelski Festiwal Filmowy: Pierwsza edycja w Krakowie

8 października rusza w Krakowie Wenezuelski Festiwal Filmowy. W programie siedem filmów fabularnych i trzy filmy dokumentalne.

Centrum Kultury Latynoamerykańskiej wprowadza do Krakowa cieszący się popularnością za oceanem Wenezuelski Festiwal Filmowy. Jego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 8-13 października. W programie znalazło się osiem filmów pełnometrażowych z ostatnich lat. Ponadto przygotowano pokaz filmów krótkometrażowych, wideokonferencje z reżyserami oraz wystawę fotografii, koncerty i warsztaty.

W sobotę 8 października festiwal otworzy film “Wyzwoliciel” (oryg. Libertador) w reżyserii Alberta Arvela. Ta wenezuelsko-hiszpańska koprodukcja miała światową premierę na festiwalu w Toronto. Pod koniec roku 2014 została wybrana wenezuelskim kandydatem do Oscara i znalazła się na tzw. krótkiej liście ośmiu tytułów z największą szansą na nominację. Bohaterem opowieści jest Simón Bolívar, dowódca wojskowy, bohater wojen z Hiszpanią o niepodległość krajów Ameryki Południowej, w którego wciela się Édgar Ramírez (“Kamienne pięści”). Obsadę kompletują María Valverde (“Trzy metry nad niebem”), Juana Acosta (“Obsesja zemsty”), Imanol Arias (“Sławetny: agent sekretny”) oraz Iwan Rheon (serial “Gra o tron”), Danny Huston (“Siekiernik”) i Gary Lewis (“Billy Elliot”).

"Pelo malo" (reż. Mariana Rondón) fot. Latin Times
“Pelo malo” (reż. Mariana Rondón) fot. Latin Times

W kolejnych dniach będzie można obejrzeć przywieziony kilka lat temu do Polski (przez Tongariro Releasing) film Miguela Ferrariego pt. “Odzyskać i stracić” (oryg. Azul y no tan rosa). Był on hitem kinowym w Ameryce Południowej, wielokrotnie nagradzanym na festiwalach oraz wyróżniony Goyą dla najlepszego filmu iberoamerykańskiego. Przypomniany zostanie również nagrodzony Złotą Muszlą na festiwalu w San Sebastian i wyświetlany w 2014 roku na krakowskim OFF Camera film Mariany Rondón pt. “Pelo malo”, będący – w słowach organizatorów – wielowymiarowym portretem wenezuelskiego społeczeństwa, w którym wciąż obecne są sztywne normy i uprzedzenia. Ponadto po raz pierwszy na wielkim ekranie zaprezentowany zostanie thriller pt. “Dom na krańcu czasu” (oryg. La casa del fin de los tiempos), napisany i wyreżyserowany przez Alejandra Hidalgę, z Ruddy Rodríguez (która gościła w Polsce przy okazji premiery telenoweli “Dlaczego właśnie ja!”) w roli głównej.

W programie nie zabraknie również wenezuelskiego przeboju kasowego i kandydata do Oscara w 2013 roku. “Kamień, papier, nożyce” (oryg. Piedra, papel o tijera) w reżyserii Hernána Jabesa to zawiła historia dwóch par, których losy przypadkiem się przecinają i którym przyjdzie walczyć o to, co najbardziej kochają. Propozycją lżejszego kalibru zdaje się być film pt. “Trzy piękności” (oryg. Tres bellezas), obnażający i ośmieszający niedorzeczność diet, chirurgii plastycznej, rywalizacji młodych dziewczyn o miano „tej najpiękniejszej”. Carlos Caridad Montero przy pomocy czarnego humoru uderza w wybory Miss Wenezueli, konkurs, który w tym kraju stał się instytucją o ogromnym znaczeniu i absurdalnej popularności. Listę filmów fabularnych zamyka obraz Claudii Pinto pt. “Pomimo odległości” (oryg. La distancia más larga), za który reżyser otrzymała nagrodę Platino za najlepszy debiut. To przejmująca opowieść o sztuce dokonywania wyborów, skomplikowanych rodzinnych relacjach i drugiej szansie. W roli głównej zdobywczyni Goi hiszpańska aktorka Carme Elías (“Kwiat mego sekretu”, “Tylko ciebie chcę”).

"Pomimo  odległości" (reż. Claudia Pinto)
“Pomimo odległości” (reż. Claudia Pinto)

Ofertę dopełniają trzy filmy dokumentalne. Do świata wenezuelskiej muzyki wprowadzi widzów “La casa del ritmo: film o zespole Los Amigos Invisibles” (oryg. La casa del ritmo: una película sobre Los amigos invisibles) o zdobywcach nagrody Grammy. Javier Chuecos zabierze w swoim dokumencie pt. “El Yaque, miasteczko mistrzów” (oryg. El Yaque, pueblo de campeones) do położonego na wyspie Margarita miasteczka rybackiego, mecce windsurfingu, w którym mieszka czworo zapalonych młodzieńców, marzących o karierze w ujeżdżaniu fal. Natomiast Atahualpa Lichy odkryje tajemnice wenezuelskich Andów i mieszkających w niej ludzi.

Oficjalna strona festiwalu www.venezuelanfilmfest.com

[tabs tab1=”Wenezuelski Festiwal Filmowy – Zapowiedź”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.